מחשוב ענן או ענן מחשוב, הוא שירות הניתן למשתמשים באמצעות שרתים שאליהם יכולים הלקוחות להתחבר דרך האינטרנט (המילה ענן בהקשר זה היא למעשה דימוי לרשת). מדובר למעשה בסוג ספציפי של מיקור חוץ, שכן בדיוק כפי שחברה גדולה לרוב תעשה שימוש בחברה להשכרת רכבים כדי שלא תצטרך לדאוג לצי רכב שלם ותוכל להתמקד בתחומי הליבה שלה, כך גם חברות רבות בוחרות להפקיד את תחום המחשוב בידיה של חברה מקצועית ואמינה.

 

סוגי השירותים העיקריים

תחת הגדרת המטרייה הרחבה של מחשוב ענן ניתן למצוא שלושה שירותים מרכזיים:

·         תשתית כשירות (IaaS – Infrastructure as a service– במודל זה, הנקרא גם חומרה כשירות, הספק משכיר ללקוח כוח חישובי וחומרה, כשהחומרה יכולה להיות ציוד תקשורת, יחידת עיבוד, יחידת אחסון, טכנולוגיית תקשורת או שרת נתונים. כך, לדוגמה, הלקוח יכול לאחסן כמויות גדולות של מידע ממוחשב על השרתים של ספק התשתית, כשבמקרה הזה נהוג לקרוא לשירות "אחסון ענן". חשוב להבין כי רכישת שרתי אחסון ותחזוקה של חדר שרתים מהוות הוצאה משמעותית ביותר שארגונים רבים, בדגש על ארגונים קטנים או בינוניים, לא תמיד יכולים לעמוד בה. לכן ישנן חברות רבות המספקות שירותי תשתית ומשכירות שרתי מחשוב במחירים שווים לכל נפש.

·         פלטפורמה כשירות – (PaaS – Platform as a service– פלטפורמה כשירות מספקת ללקוח את כל המשאבים הדרושים שלו לצורך בניית אפליקציות מבלי שיצטרך לרכוש, להוריד או להתקין תוכנות וכן מבלי שיצטרך לתת את דעתו למשאבי החומרה. במודל זה קיימים השירותים הבאים: תכנון, בדיקה, פיתוח, התקנה וכמובן שגם אירוח של אפליקציות.

·         תוכנה כשירות (SaaS – Software as a Service) - במקום לרכוש מוצרי תוכנה שונים ולהתקין אותם בשרתים של הארגון שרכש אותם, ניתן להפעיל את שירותי התוכנה דרך האינטרנט מאתר הספק. הלקוח נהנה מגמישות אופטימלית שכן באפשרותו להתחיל ליהנות משירות ספציפי ולא מכל חבילת התוכנה ובאופן הדרגתי להוסיף שירותים נוספים וכן באפשרותו להרחיב באופן הדרגתי את כמות המשתמשים.

היתרונות המרכזיים של תוכנה כשירות הם בכך שבאפשרותו של המשתמש להפסיק את העבודה עם התוכנה בכל רגע נתון, העלויות התפעוליות נמוכות יחסית שכן השירות מתופעל על ידי גוף המחזיק בניסיון ורמת מומחיות גבוהות משל הארגון שעושה שימוש במוצרי התוכנה ומעבר לכך, הן התחזוקה והן השדרוג מבוצעים על ידי הספק. תוכנה כשירות היא סוג ספציפי של מיקור חוץ של תשתיות ואפליקציות ונכון להיום זהו הסוג הנפוץ והשכיח ביותר של מחשוב ענן.

 

היכן ניתן ללמוד את התחום?

תחום זה עתיד להתפתח בצורה מרחיקת לכת בשנים הקרובות, כאשר כבר היום ניתן לראות שיותר ויותר חברות וארגונים גדולים בוחרים להשתמש במחשוב ענן, מה שמוביל לכך שהדרישה לאנשי מקצוע המתמחים בתחום זה רק גדלה והולכת.

החדשות הטובות הן שלא צריך לסיים תואר ראשון במדעי המחשב כדי להתחיל לעסוק בתחום. זאת מכיוון שכיום ניתן ללמוד גם קורסים בסיסיים ביותר ולהתקדם בתחום באופן הדרגתי תוך כדי צבירת ניסיון. בין היתר ניתן ללמוד במכללת ג'ון ברייס תוכנית לימודים בהיקף של 88 שעות אקדמיות בלבד המתמקדת במבוא לטכנולוגיית ענן, במכללה לאבטחת מידע וללוחמת מידע ניתן לקחת קורס באבטחת מחשוב ענן וכמובן שניתן גם ללמוד קורסים בנושא בסניפים של מרכז ההשמה ולימודי מחשבים, האקריו (HackerU).  

 
תגיות: